Vores laboratorie varetager kalibreringen af virksomhedens nye produkter såvel som re-kalibrering i forbindelse med after-sales-service og som laboratoriechef får du ansvaret for målelaboratoriet, der er ISO17025 akkrediteret under DANAK med reg. 494.
Daglige ledelse og opgaver
Du bliver den daglige leder for et team af kalibreringsteknikere, hvor samarbejde, formidling af arbejdsopgaver og fleksibilitet er vigtige nøgleord.
Laboratoriet beskæftiger sig primært med temperaturkalibrering og de tilhørende elektriske signaler, sekundært med tryk- og kraftkalibrering.
Nogle af de opgaver som den nye laboratoriechef endvidere skal kunne løse:
- Udarbejdelse af certifikater og vurdering af kalibreringsresultater.
- Udarbejdelse af usikkerhedsbudgetter i henhold til GUM.
- Sikre at vores referenceudstyr vedligeholdes og holdes kalibreret.
- Medvirke til udvikling af nye målemetoder med sigte på procesoptimering.
- Udarbejde uddannelsesplaner for laboratoriets medarbejdere.
- Deltage, når det kræves i officielle sammenligningskalibreringer.
- Udarbejdelse og løbende kontrol af omkostningsbudget.
Baggrund og uddannelse
Vi forestiller os at du:
- har en teknisk baggrund som f.eks. ingeniør eller elektroniktekniker.
- har erfaring med måleteknik, kvalitetsstyring og personaleledelse.
- har arbejdet i en produktionsvirksomhed og har forståelse for procesoptimering.
- kan opstille krav- og testspecifikation for software til brug i laboratoriet.
- har kendskab til Labview eller tilsvarende.
- behersker MS Office på brugerniveau og har kendskab til Excel på et teknisk niveau.
- har kendskab til Mathcad.
- har arbejdet med usikkerhedsbudgetter og har kendskab til GUM (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement)
Ledelse og samarbejde
Du har et stort overblik og trives som det naturlige omdrejningspunkt, når dagligdagens udfordringer skal håndteres. Samtidig er du proaktiv og fleksibel med hensyn til udførsel af de indkomne kalibreringsopgaver og kan igangsætte initiativer, som kan sikre et højt serviceniveau, en effektiv proces og konstruktivt samarbejde med de øvrige interne afdelinger.
Du har solid ledererfaring fra en rolle, som kræver overblik over dagligdagens opgaver og generel sparring med dine medarbejdere om operationelle problemstillinger.
Du skal gennemføre projekter i din laboratoriefunktion, som bidrager til en positiv udvikling af forbedret kundeservice, kvalitet og økonomi.
Endelig har du teknisk flair og nysgerrighed, som vil sikre, at du opnår en fornuftig indsigt i virksomhedens produktsortiment.
Du skriver og taler dansk og engelsk.
Du tilbydes en spændende og selvstændig stilling, hvor du får mulighed for at anvende dine personlige og faglige erfaringer til at sikre den rette udvikling for laboratoriet. Samtidig bliver du en del af lokationens ledergruppe og får deraf tæt samarbejde og indblik i virksomhedens andre funktioner.
Har du spørgsmål til stillingen er du velkommen til at kontakte Division Vice President, EMEA Operations Henrik Olsen på 4816 8068 eller henrik.olsen@ametek.com.
Om AMETEK Denmark A/S
AMETEK Denmark A/S er del af den globale AMETEK koncern, der har cirka 20.000 medarbejdere på verdensplan, hvoraf cirka 100 sidder i Danmark. Indenfor AMETEK koncernen er AMETEK Denmark A/S del af AMETEK Sensors, Test & Calibration forretningsenheden, der er en af verdens førende producenter og udviklere af kalibrerings- og måleinstrumenter til temperatur og tryk.
Vores mission er fortsat at være verdensledende producenter indenfor temperatur- og tryk kalibreringsudstyr, der hjælper en bred vifte af industrier med at være i overensstemmelse med internationale måle-, kvalitets- og regulativ standarder.
Vores kunder findes bredt i business-to-business markedet fra den farmaceutiske industri til energisektoren.
Læs mere om vores virksomhed på: www.ametekstc.com